Viimane reis Türki

15.-19. mai 2023 viibisid Pärnu-Jaagupi Põhikooli õpetajad Aile Jaansalu ja Abigail Kumel koos 5 õpilasega Türgis. Konyas toimus ERASMUS+ projekti Synergies for Remigrant Children Inclusion ehk lühidalt C.R.I.S. viimane kohtumine.

Esimesel päeva algas hommikuse kogunemisega hotelli seminariruumis, kus saime lähemalt tuttavaks. Seejärel läksime tutvuma Konya linnaga. Väga põnev oli näha, et lõunasöögi ajal hakkasid õpilased omavahel veidi lähemalt suhtlema. Lõunasöögi lõpuks olid õpilastel paika pandud õhtuks ühised plaanid.

Suurt menu tekitasid jäätisemüüjad ja õpilased ootasid ootusärevalt, et nad teevad trikke jäätist kätte andes nagu tik-tokis. Meie grupp oli kahjuks väga suur ja paras trikk oli meid nii kiiresti ära teenindada.

Konyas külastasime kolme mošeed, Mevlana muuseumi, läbi astusime ka kohalikust turuplatsilt ja Aladdini parki. Viimases oli kaheksa sultani maiste jäänustega kirstud, mis on kohalike jaoks väga olulised.

Meie hotell asus Konya linna südames ja selle kõrval oli suur mošee. Igal öösel kella 4 ajal on esimene palvus. Palvust anti edasi läbi suurte kõlarite, mis on kinnitatud mošee torni ja muutus iga hommikuseks äratuskellaks.

Teist kohtumise päeva alustasime teaduskeskuses. Ühiselt külastasime astronoomia osakonda ja vaatasime filmi planetaariumis. Lisaks läbisid õpilased kaks õpituba. Esimese õpitoas ehitati lõputut peeglit. Teises töötoas meisterdas iga osaleja endale kummimootoriga auto.  Keskus oli tohutult suur, aga lapsed arvasid, et meie Ahhaa on palju ägedam, sest seal on rohkem, mida vaadata ja katsetada.

Palju targematena külastasime kohalikku erakooli, mis oli tõesti unistuste kooli moodi: seal oli palju avatud ruumi, väga hästi sisustatud klassid ja väga head sportimisvõimalused koos basseiniga. Lõunasöögi sõime Konya jalgpalliväljakut, mis oli väga suur.

Kõhud täis söödud, külastasime liblikate aeda, mis oli tõeliselt suur ja täis imelisi liblikaid. See oli tõeliselt troopiline keskus.

Kolmandal päeval alustasime kohaliku muuseumi külastusega, mis tutvustas Türgi vabadussõda. Seejärel saime rohkem teada kohaliku ajaloolise õpetlase Maraveli kohta. See oli ka see päev, mil meid viidi kallite partnerite armsasse koolimajja. Seal oli külalistele ette valmistatud pidulik vastuvõtt. Väikene koolihoov oli kaunistatud kõigi projektiriikide lippudega, meile esinesid õpilased ja kohalik orkester. Seejärel saime tutvuda koolimajaga. Hiljem ootas meid noortekeskus ja EBRU-art õpituba. See on Türgi traditsiooniline “joonistamise” viis, kus värv tilgutatakse paksu kisselli taolise vedeliku sisse ja joonistatakse vedeliku sees värvi liigutades. See oli meie kõigi jaoks väga põnev ja esmakordne kogemus. Noortekeskuses sai maha peetud ka esimene projektiriikide vaheline jalgpallimatš.

Sealt edasi viidi meid huvitavasse parki, kus olid elusuuruses dinosaurused, erinevad Disney ja Marveli tegelased ning suur hulk mošeede makette, mis asuvad Türgis ja sellega piirnevates riikides.

Neljandal päeval toimus meie ühise projekti näituse pidulik avamine. Näituse panime ülesse kohalikku ostukeskusesse ja projektis osalenud õpilased lõikasid läbi pidulikult punase lindi. Näituse avamisel ja selle käigus saime näidata oma rahvariideid ja meie rahvariietes õpilastega tehti väga palju pilte. See oli eriti oluline oli üritus, sest seda külastasid Türgi ERASMUS+ projekti juhid.

Tore oli see, et võtsime kaasa nii poiste kui tüdrukute rõivastuse ning see oli väga esinduslik. Siinkohal suured tänud Kendrale ja Williamile, kes rahvariideid kandsid ja meie riiki nendes esindasid. Päeva kõrgpunkt oli õpilaste jaoks Starbucks.

Päeva kulgedes sõitsime Sille ajaloolisesse külla. Seal nägime Türgi ainukest kirikut ning jalutasime lähedal oleva järve äärsel rohealal. Seal oli hiigelsuurte liumägedega mänguväljak, millest kõik õpilased ja eriti õpetajada võtsid viimast. Õhtustasime kohalikus restoranis, kus saime selgeks lusikate kasutamise kastanjettidena.

Viimasel päeval külastasime Kapadookia piirkonda. Bussisõit edasi ja tagasi kestis 8 tundi. Katalooniasse nägime kõigepealt Punast jõge. Külastasime maailmakuulsat restorani Uranos Sarikaya, mis asus täies ulatuse mäe sees koobastes. Maitsesime huvitavat kohalikku hautist ja imestasime selle üle kuidas 45-minutiga serveeriti meie suurele grupile 3-käigulise lõunasöök. Seejärel käisime Kapadookia savikojas. Külastasime kohalikku vabaõhumuuseumi, et näha haldja kaminaid. Viimase peatusena külastasime tuvide orgu, kus toimus pidulik projekti tunnistuste jagamine Uchisar kaljukoopa taustal.

Hotelli tagasi jõudes pidime jätma hüvasti oma armsaks saanud kolleegidega ja õpilased oma uute sõpradega, sest juba mõne tunnid hiljem sõitsime me koos Leedu meeskonnaga lennujaama. Pisaraid oli palju, mälestusi ja uusi sõpru mitmeid. Lahkusime üksteisest kurbuse ja ootusega, millisel viisil ja kuidas me taas kokku saame.

  1. päev ☞ PILDID
  2. päev ☞ PILDID
  3. päev ☞ PILDID
  4. päev ☞ PILDID
  5. päev ☞PILDID

15.-19. mai 2023 viibisid Pärnu-Jaagupi Põhikooli õpetajad Aile Jaansalu ja Abigail Kumel koos 5 õpilasega Türgis. Konyas toimus ERASMUS+ projekti Synergies for Remigrant Children Inclusion ehk lühidalt C.R.I.S. viimane kohtumine. Esimesel päeva algas hommikuse kogunemisega hotelli seminariruumis, kus saime lähemalt tuttavaks. Seejärel läksime tutvuma Konya linnaga. Väga põnev oli näha, et lõunasöögi ajal hakkasid õpilased…